fbpx

Stena Components satsar på dubbelplasma MultiTherm®

Investeringen består av MultiTherm® skärmaskin, en dubbelplasma från Messer Cutting Systems med ett specialdesignat skärbord.

Affärsområdeschef / VD Jan Fjeldså: Vår nya dubbelplasma MultiTherm kan skära 50 mm med hög snittkvalitet, vi har specialdesignat en logistiklösning för bättre arbetsmiljö, större flexibilitet och högre produktivitet. Produktionsanläggningen har tagits fram i kreativt samarbete med våra erfarna operatörer, produktionstekniker och maskinleverantörer. Vi ser fram emot att starta upp skarp produktion under hösten.

Stena Components i Nybro har en lång tradition av gasskärning sedan begynnelsen i Nybro Stålprodukter 1974. Sedan 2007 ingår man i Stena Metall och är nu ett specialistföretag med såväl skärning som avancerad bearbetning.

Nu tar man ett stort steg framåt med en ny Messer gas- och plasmaskärmaskin från Intercut.

Maskinleverantör; Intercut Sverige AB återförsäljare för Messer Cutting Systems GMBH.

Se produktfilmen!

Kontakta oss och konfigurera din MultiTherm Här.